Sections

Weather Forecast

Close

Prep summaries

BOYS BASKETBALL

Duluth Marshall 29-33—62

Mounds Park 25-29—54

Duluth Marshall — Ben Landherr 24, Samuel Lohn 14, Felipe Rondon-Munoz 12, Matthew Erickson 12.

Mounds Park Academy — Matt Berning 3, Ben Nippolt 32, Brock Bliese 4, Yahya Madar 10, Tom Fitzgerald 2, Paul Thompson-Nelson 3.

Int'l Falls 14-18—32

Proctor 59-32—91

International Falls — Jayce Hallin 3, Armando Barrios 2, Charlie Hoppe 2, Taylor Nelson 2, Mason Buller 2, Hunter Wilson 1, Tanner Budris 7, Taylor Wilson 3, Blaine Humbert 3, May Olson 7. Totals 10 9-14 32.

3-point goals — Hallin, Wilson, Humbert.

Proctor — Jacob Pioro 5, Brett Bower 4, Dylan Hom 10, Garrett Westendorf 3, Carter DuMars 15, Cody Hampton 9, John Pioro 15, Adam McRae 4, Austin Beyl 7, Quincy Clark 2, Brody Eldien 17. Totals 33 17-23 91.

3-point goals — DuMars 5, Ja. Pioro, Westendorf, Beyl.

MLK Classic

At Duluth East

Chisago Lakes 24-37—61

Cloquet 35-29—64

Chisago Lakes — Seth Thompson 15, Mitchell Barrett 3, Will Tinjum 11, Ryan Sanvik 2, Nils Gulbranson 16, Alex Paulsen 12, Zac Erickson 2.

Cloquet — Mitchell Gerlach 2, Tyler Moose 10, Tim Pokornowski 10, Alex Leuzzo 12, Nick Flynn 4, Spencer Wehr 2, Dasn Fonoti 3, Riley Johnson 3, Bryce Turnbull 18.

Superior 81, Hinckley-Finlayson 75

Hermantown 88, St. Cloud Apollo 85, OT

North Woods 53, Nevis 39

Anoka 81, Grand Rapids 72

Friday's Late Results

Deer River 70, Eveleth-Gilbert 46

Northwestern 60, Ladysmith 36

Wrenshall 90, South Ridge 85

GIRLS BASKETBALL

Duluth Marshall 33-29—62

Mounds Park 21-21—42

Duluth Marshall — Grace Kirk 22, Anna Eyer 4, Gianna Kneepkens 16, Hannah Brashaw 10, Ahnili Johnson-Jennings 3, Kate Kleinschmidt 7.

3-point goals — Kirk 3, Kneepkens 2, Johnson-Jennings.

Mounds Park Academy — Abby Goodno 23, Katie Goodno 4, Kaija Kunze-Hoeg 12, Caroline Hudock 3.

3-point goals — A. Goodno 4, Kunze-Hoeg.

Ely 16-28—44

Cook County 25-28—53

Ely — Lida Dodge 2, Erika Mattson 7, Kalley Fischer 5, Shayla Zaverl 23, Gabi Omerza 2, Kellen Thomas 5. Totals 16 11-17 44.

3-point goal — Mattson.

Cook County — Alyssa Spry 11, Maya McHugh 2, Abbie Crawford 11, Paisley Smith 5, Morgan Starkey 4, Ariana Poyirier 20. Totals 21 7-14 53.

3-point goals — Crawford 2, Poyirier 2.

Hibbing 30-23—53

Crookston 28-31—59

Hibbing — Abbey McDonald 21, Jacie Clusiau 5, Lizzy Tuomi 5, McKenzie Maki 12, Haley Hawkinson 2, Kourtney Manning 8. Totals 23 3-6 53.

3-point goals — McDonald, Clusiau, Maki 2.

Crookston — Bailey Folkers 13, Kylie Solheim 12, Emma Borowicz 14, Hayden Winjum 7, Rachel Hefta 10, Kasey Cwikla 3. Totals 18 18-21 59.

3-point goals — Solheim 2, Borowicz 2, Winjum.

Mtn. Iron-Buhl 30-34—64

Hayfield 32-22—54

Mountain Iron-Buhl — Mary Burke 26, Macy Savela 4, Allie Negen 11, Madisen Overbye 12, Mia Ganyo 5, Matti Bennett 6. Totals 22 14-19 64.

3-point goals — Negen 2, Overbye 3, Ganyo.

Hayfield — Caitlyn Severson 4, Olivia Matti 3, Carrie Rutledge 18, Kate Kruger 5, Emma Holst 8, Elecia Brown 16. Totals 19 9-14 54.

3-point goals — Rutledge, Kruger, Holst 2, Brown.

Two Harbors 13-13—26

Int'l Falls 42-30—72

Two Harbors — Mary Libby 2, Laura Erickson 3, Carina Hebl 10, Emily Olson 5, Katie Archer 4, Brianna Hiukka 2. Totals 9 3-8 26.

3-point goals — Erickson, Hebl 3, Archer.

International Falls — Libby Miggins 6, Holly Wold 4, Brinkley Busch 2, Grace Gilbert 15, Chloe Sullivan 8, Jena Sullivan 12, Emma Gilbert 13, Deelylah St. Peter 2, Janet Humbert 10. Totals 27 11-13 72.

3-point goals — Miggins 2, G. Gilbert 4, C. Sullivan.

Zimmerman 28-18—46

Hermantown 30-29—59

Zimmerman — Kendall Schottenbauer 3, Mikayla Pool 8, Alyssa Daugherty 24, Ilea May 6, Bailey Giffen 1, McKenna Upton 4. Totals 17 9-20 46.

3-point goals — Pool 2, Daugherty.

Hermantown — Sierra Bolen 9, Kylee Hren 5, Maddy Foster 12, Ava Asgaard 7, Carly Zierden 2, Taylor Vold 18, Ellie Gamradt 6. Totals 19 17-21 59.

3-point goals — Bolen, Hren, Foster, Vold.

East Grand Forks 68, Virginia 53

Friday's Late Results

Hibbing 14-23—37

Thief River 27-30—57

Hibbing — Abbey McDonald 18, Lizzy Tuomi 3, McKenzie Maki 2, Haley Hawkinson 1, Kourtney Manning 13. Totals 13 8-14 37.

3-point goals — McDonald 2, Manning.

Thief River Falls — Kylea Praska 19, Alexa Rogalia 14, Bailey Greene 4, Marley Nelson 2, Tiahna Nicholson 18. Totals 18 14-17 57.

3-point goals — Praska 4, Rogalia 3.

Crookston 53, Virginia 41

Greenway 57, Northland 32

BOYS HOCKEY

Ashland 1-1-4—6

Medford 0-0-0—0

First period — 1. Scott Gregor (Braden Stegman), 9:27.

Second period — 2. S. Gregor (Eric Bochler), 13:02.

Third period — 3. Parker Bresette (Billy Watland), 4:05; 4. Watland (Bresette), 5:53; 5. Colin Trautt (Bresette, Watland), 8:56; 6. Bochler (Matt Gregor, S. Gregor), 10:48.

Saves — Brandon Hudson, A, 10; Tyler Kadlecek, M, 39.

Duluth East 2-1-0—3

Eden Prairie 1-1-2—4

First period — 1. DE, Ryder Donovan (Luke LaMaster, Ian Mageau), 0:19; 2. EP, Tim Piechowski (Sam Pajor, Ryan Lesko), 12:12; 3. DE, Ricky Lyle (Austin Jouppi), 12:55.

Second period — 4. EP, Lesko (Joey Graen, Piechowski), 0:08; 5. DE, Jack Fitzgerald (Will Fisher, Logan Anderson), 7:54.

Third period — 6. EP, Jack Jensen (Spencer Rudrud), 0:27; 7. EP, Graen (Piechowski, Lesko), 5:13.

Saves — Andrew Dietrich, EP, 43; Lukan Hanson, DE, 27.

Duluth Marshall 1-0-0—1

Champlin Park 2-0-1—3

First period — 1. DM, George Grannis (Aiden Bachand, Royce Pichetti), 7:50; 2. CP, Drew Amsler (Ayden Grant, Max Shellum), 9:43; 3. CP, Jeff Rylance (Will Ellingson), 12:18.

Second period — No scoring.

Third period — 4. CP, Rylen Anderson (Ellingson), 2:24.

Saves — Cam Brandt, DM, 17; Brennan Boynton, CP, 39.

Eau Claire North 0-2-1-1—4

Superior 1-1-1-0—3

First period — 1. S, Tucker Stamper (Taylor Burger), 3:02.

Second period — 2. S, Max Plunkett (Burger, Blake Hanson), 4:51; 3. ECN, Jeffrey Pippenger (Sam Stange, Ryan Venne), 9:00; 4. ECN, Luke Olson (Stange, Pippenger), 16:24.

Third period — 5. S, Burger, 4:18; 6. ECN, Jack Echternach (Ryan Venne), 16:58.

Overtime — 7. ECN, Stange (Pippenger, Echternach), 4:35.

Saves — Tyler Schreiter, ECN, 30; Caden Welch, S, 29.

Hermantown 1-2-0—3

Minnetonka 1-2-2—5

First period — 1. H, Brady Baker (Justin Thomas, Elliott Peterson), 1:18; 2. M, Teddy Lagerback (Jack Bayless), 6:27.

Second period — 3. M, Joe Molenaar, 5:39; 4. H, Tyler Watkins (Blake Biondi), 7:43; 5. H, Baker (Thomas, Peterson), 14:48; 6. M, Ryan Elder (Will Crull), 16:12.

Third period — 7. M, Mitchell McGannon (David Andes, Elder), 1:41; 8. M, Luke Loheit (Matt Koethe), 7:33.

Saves — Jon Howe, M, 18; Cole Manahan, H, 23.

Princeton 0-0-1-0—1

Eveleth-Gilbert 0-1-0-0—1

First period — No scoring.

Second period — 1. EGA, Nick Beaudette, 14:43.

Third period — 2. P, Cade Wyluda, 5:48.

Saves — Ryce Thiel, P, 53; Kodi Intihar, EGA, 21.

Friday's Late Results

Ely 3-1-4-1—9

Bagley 3-4-1-0—8

First period — 1. E, Nick Mattila (Luke Olson), 4:31; 2. E, Dean Boese (Brandon Hanson, Sawyer Klingsporn), 9:17; 3. BF, Griffin Brovold (Hunter Gubrud, Jacy Benson), 12:59; 4. E, Thomas Montana (Boese), 14:02; 5. BF, Brovold (Jarrett Merschman), 15:19; 6. BF, Brovold (Merschman), 16:57.

Second period — 7. E, Olson (Boese), 0:52; 8. BF, Brovold (Merschman), 4:57; 9. BF, Benson, 5:12; 10. BF, Brovold (Parker Gray, Gubrud), 7:08; 11. BF, Gray (Tanner Levin), 14:20.

Third period — 12. E, Gage Merhar (Dalton Schreffler, Austin Meskill), 1:19; 13. Matthew Gerzin (Jason Skube, Merhar), 4:11; 14. E, Olson, 4:27 (pp); 15. E, Olson (Montana, Merhar), 6:09; 16. BF, Levin (Brovold), 14:45.

Overtime — 17. E, Olson (Nick Mattila, Schreffler), 2:27.

Saves — Chase Sandberg, E, 21; Jakob Dukek, BF, 28..

Princeton 3-4-0—7

North Shore 0-0-1—1

First period — 1. P, Markus Abrahamson (Lake Glaser), 3:06; 2. P, Hunter Orrock (Glaser, Zach Doty), 9:45 (pp); 3. P, Jack Southard (Matthew Swanson), 14:40.

Second period — 4. P, Abrahamson (Orrock, Swanson), 0:22; 5. Abrahamson (Southard, Swanson), 2:16; 6. P, Southard (Glaser, Carter Flor), 7:43; 7. P, Southard (Orrock, Doty), 11:04.

Third period — 8. NS, Peyton Westerlund, 9:30.

Saves — Hunter Burian, P, 13; Cameron Roy, NS, 23.

Ashland 6, Medford Area 0

GIRLS HOCKEY

Cambridge-Isanti 1-2-0—3

Cloquet-EC 1-0-1—2

First period — 1. CEC, Kiana Bender (Jenna Zdebski, Taylor Nelson), 10:43; 2. CI, Jasmyn Sibell (Alyson Niebur, Megan Smith), 13:38.

Second period — 3. CI, Madelyn Skelton (Ashton Parnell), 4:40; 4. CI, Ashley Schintz, 9:58.

Third period — 5. CEC, Nelson (Bender), 13:02.

Saves — Jordan Millam, CI, 22; Elise Lund, CEC, 26.

Crookston 0-1-0—1

Int'l Falls 6-2-4—12

First period — 1. IF, Kiana Kittelson (Amber Tilander), 0:28; 2. IF, Grace Bragg (Taylor Sears, Tilander), 4:14; 3. IF, Natalie Herges (Emma Erickson), 10:20; 4. IF, Tilander (Morgan Rasmussen, Kittelson), 11:22; 5. IF, Gwyneth Shinners (Vollom, Kerry), 15:59; 6. IF, Herges, 16:38.

Second period — 7. C, MacKenzie Epema (Aleah Bienek), 2:38; 8. IF, Sears (Gina Auran), 6:24; 9. IF, Auran (Sears, Faith Black), 16:41.

Third period — 10. IF, Rasmussen (Tilander, Kerry), 4:50; 11. IF, Shinners (Vollom); 12. IF, Tilander (Rasmussen, Kittleson), 10:00; 13. Vollom (Shinners, Wright), 14:23.

Saves — Brelee Jobe, C, 44; Macey Marcotte, IF, 7.

Park Rapids 1-1-0—2

Eveleth-Gilbert 3-2-1—6

First period — 1. EGA, Autumn Gregorich (Anneka Lundgren), 4:42; 2. EGA, Sophia Flatley (Lauren Day, Bekah Davidson), 8:11; 3. EGA, Julia Licari (Brenna Ceglar, Kylie Baranzelli), 9:53; 4. PR, Lexi Hinckley-Smith, 11:52.

Second period — 5. EGA, Ceglar (Baranzelli), 0:28; 6. PR, Hinckley-Smith (Kinley Nordin), 1:09; 7. EGA, Lundgren (Anna Seitz, Ceglar), 10:21.

Third period — 8. Ceglar (Gregorich), 5:47.

Saves — Kylle Pachel, PR, 51; Rachel Woods, EGA, 12.

Roseau 2-0-1—3

Hibbing-Chisholm 0-0-0—0

First period — 1. Ella Helgeson (Maggie Crosson), 8:26; 2. Kayla Santl (Ellice Murphy), 9:08 (pp).

Second period — No scoring.

Third period — 3. Helgeson (Jodi Ostroski, Lindsey Kallis), 8:47.

Saves — Josie Johnson, R, 15; Abby Edstrom, HC, 32.

St. Paul United 0-0-2—2

Duluth Marshall 0-0-0—0

First period — No scoring.

Second period — No scoring.

Third period — 1. Catherine Kerin (Sammie Sabin, Samantha Burke), 11:00; 2. Burke, 14:07.

Saves — Jillian Oncay, SP, 22; Carissa Mudrak, DM, 22.

Superior 1-3-2—6

Northland Pines 3-0-0—3

First period — 1. NP, Allison Kieffer (McKenzie Ebert, Emma Sima), 10:27; 2. NP, Ebert, 10:51; 3. S, Destiny Holmes (Isabel Franta, Rose Ion), 12:37; 4. NP, Kieffer (Kia Dalka), 15:45 (pp).

Second period — 5. S, Alee Milinkovich-Gray (Addie Young, Lauren Krob), 7:27; 6. S, Holmes (Milinkovich-Gray), 12:25; 7. S, Young (Milinkovich-Gray), 13:33.

Third period — 8. S, Young (Franta), 5:19; 9. S, Holmes, 9:31.

Saves — Katrina Casper, S, 15; Piper Sneddem, NP, 32.

Forest Lake 6, Grand Rapids-Greenway 1

Friday's Late Result

Int'l Falls 5-2-3—10

Park Rapids 0-0-0—0

First period — 1. Amber Tilander (Kiana Kittelson, Morgan Rasmussen), 0:41; 2. Natalie Herges (Gina Auran), 9:24; 3. Tilander (Kittelson), 11:58; 4. Maria Vollom (Grace Bragg), 13:44; 5. Tilander (Marissa Kerry), 14:03.

Second period — 6. Olivia Wright (Vollom, Bragg), 3:16; 7. Rasmussen (Kittelson, Tilander), 14:47.

Third period — 8. Rasmussen (Kerry, Tilander), 2:15; 9. Taylor Sears (Auran, Kerry), 3:09; 10. Faith Black (Tilander, Emma Erickson), 15:23 (pp).

Saves — Grace Wegner, IF, 12; Kylee Pachel, PRA, 46.

BOYS SWIMMING

Duluth Invitational

Teams

1. Forest Lake, 530.5; 2. Duluth, 454; 3. Blaine, 363.5; 4. Mankato West, 313; 5. Roseville, 227; 6. Irondale, 212; 7. Cambridge-Isanti, 103; 8. Rice Lake, 72; 9. Superior, 36; 10. Duluth Marshall-Proctor, 8.

Individuals

1-meter diving — Miles Rohrbaugh, D, 464.6; 200 medley relay — Forest Lake, 1:46.64; 200 freestyle — Ben Chatwin, FL, 1:46.00; 200 individual medley — Remi Bougie, Rose, 2:03.08; 50 freestyle — Daniel Larson, Iron, 22.35; 100 butterfly — Chatwin, FL, 53.25; 100 freestyle — Ryan Zelen, D, 48.85; 500 freestyle — Dan Egli, MW, 4:54.85; 200 freestyle relay — Forest Lake, 1:31.35; 100 backstroke — Henry Simpson, MW, 56.69; 100 breaststroke — Connor Klein, FL, 1:03.49; 400 freestyle relay — Forest Lake, 3:22.61.

Advertisement